30 11 2011

Müzik aleti yapımı

Müzik aleti yapımı |  görsel 1
ÖTEN  ELDİVEN

Yapımı her yaş grubuna uygun olan bu nefesli çalgı, çalma tekniği açısından Karadeniz Bölgesi'nde kullanılan bir halk çalgısı olan tuluma benzer.

Çalgının Yapımı İçin Gereken Malzemeler;
- 15-30 cm uzunluğunda, 3-5 cm çapında pvc veya karton boru
- 5 cm uzunluğunda kullanılmamış su hortumu
- İnce lastik eldiven (tıbbi malzeme veya ambalaj malzemesi
satıcılarında bulabilirsiniz)
- Paket lastiği,
- Koli bandı,
- Makas ve çeşitli süsleme malzemeleri (Boyalar, renkli kağıtlar vs.)


DİKKAT
Doğru ses çıkarabilmek için, eldiven fotoğrafta gösterildiği gibi, boruya göre 90 derecelik bir açı ile tutularak üflenir.

Eldiven şiştiği zaman boru aşağı yukarı hareket ettirilerek farklı sesler elde edilebilir. Müzik, çocuklar için ne kadar önemli ise müzik aletleri de müzik için o kadar önemli. Ama çalışmalarda her çocuğa yetecek kadar enstrüman bulma sorunu çoğu zaman bizi çaresiz bırakır. İşte size çözüm ! Evinizde okulunuzda ve çevrenizde bulunan herşeye bir de müzik aleti gözüyle bakın ! Değişik sesler çıkaran bir çok malzeme göreceksiniz. Bulabileceğiniz bu malzemelerin üzerinde yapacağınız ufak tefek değişikliklerle hem yepyeni müzik aletlerine hem de çocuklarınızla yapacağınız çok yaratıcı ve eğlenceli bir etkinliğe kavuşacaksınız.

amaçlar..
*Değişik malzemeler kullanılarak çocuklarla müzik aletleri yapımı ,
*Yapılan aletlerin ses olanaklarını araştırma, geliştirme,
*Değişik çalma teknikleri,
*Müziğin ifade ve dialog aracı olarak kullanılması,
*Yapılan çalgıların müzik ve hareket oyunları ile koordine edilmesi,
*Çalışmanın ürünleri ile yaratıcı projeler veya sunumlar yapabilme.

BASTONDAN MÜZİK ALETİ YAPIMI
 

  
(çivlerin ucunu kesin) 

 

 

AYRICA :

Uzun ince bi hortumun içine(ama sert bir hortum/ karton çubuk) toplu igneleri/pirinç doldurup güzel şekilde süslenirse yağmur sesine benzer bir ses çıkıyor-bir adı vardı fakat unuttum.Kızılderililerin bir müzik aleti idi yanlış hatırlamıyorsam...

Aynı zamanda yukarda yapımı anlatılan yağmur sesi çıkaran müzik aleti de çok değişik oluyor arkadaşlar kızılderililerin kullandığı 1m civarındaki müzik aletini iki tane havlu kağıdının karton ruloları birleştirilerek yapılabilir dış görünümünü ie orjinaline uygun olması için yapışkanlı kaplar var ağaç görünümlü onları kullanabilirsiniz sade olur ama çıkan ses cidden çok güzel ve insanı rahatlatan bir ses

Bu müzük aleti kumaş ruloları var ya kumaşçılardan alınabilir.ona toplu iğneleri batırıyosun ya zaten onun çizgisi var o sırada batırırsan daha ii olur.ama çok sık batırma .bir tarafını kartonla kapat pirinçleri koy(rulonun 3 te 1 i kadar koy.)diğer tarfını da kapat.sonra üstünü buzdolabı poşeti varya onunla kapla çünkü kaplamadığın zaman çocuk iğneleri çıkartabilir.kaplık kullanma sesi yutuyo.anlatabilmişimdir umarım!

büyük fotoğraf çercevesinin içine hediyelik eşya satan yerlerde görmüşsünüzdür kapılara asılan metal rüzgar gülleri var onları çercevenin içine sıralı bir şekilde yan yana asabilirsiniz metal çubuklara vurulduğunda gayet güzel bir ses çıkıyor orjinal bir ödev olabilir tabiki süsleme işi de çok önemli.Çercevenin etrafını güzel renkli bir peluşla kaplayabilirsin peluşun üzerine de renkli boncuklar kelebekler böcekler ne yaparsan yap çok güzel görünüyor :)
 

MUZIK ALETLERINE DEVAM

TEF


Iki farkli kartonun ortalari kesilmis,(gazoz kapaklarini yerlestirmek icin.) daire olusturacak sekilde birbirine bantlanmis, gazoz kapaklarinin ortasi delinmis ikiserli olarak aralarina tel gecirilmis, kartonlarda bos birakilan alana yerlestirilmis. Kartonlarin etrafi tuz seramigi ile kaplanmis kuruduktan sonra boyanmis.

DAVUL


Plastik bir kasenin uzeri bir parca plastikle kaplanarak bantlanmis.

SES CIKARICI


Kagit havlu rulosuna delikleri acilmis, deliklerden ip gecirilmis, iplerin ucuna boncuk takilmis.

MARAKAS

 


Kagit havlu rulosunun icine kuru bakliyat konulmus, bos yerleri folyo ile kaplanmis etrafi suslenmis. (Bu etkinlik pet sise ile de guzel oluyor ben genelde marakas yapimi icin pet sise kullaniyorum.)

 

GITAR

Kagit pecete kutusunun kapak kismi cikarilmis( baska bir kutu ile de olabilir.) etrafina farkli renklerde paket lastigi gecirilmis.
TRAMPET

Kucuk bir pet sisenin alti delinmis, kesilen yer bant ile kaplanmis. Sisenin bas kismina lastik baglanmis.

 

KSILOFON

Cam siselerin icine farkli miktarlarda su doldurulmus ( suyun azlik cokluguna gore cikan ses degisiyor)

 

49810
0
0
Yorum Yaz